În ciuda opoziției PNL și USR, Comisia juridică a Senatului a avizat favorabil un proiect de lege care va asigura transparența finanțărilor din sectorul non-guvernamental.
E un proiect care va deveni lege, iar asta nu doar pentru că există o majoritate parlamentară care-l susține, ci pentru că el este firesc, normal și absolut necesar pentru o societate democratică și funcțională.
Sectorul ONG trebuie să fie unul puternic și trebuie să își găsească finanțare și susținere corespunzătoare. Statul român oferă opțiuni multiple, în special în ce privește finanțarea din partea mediului economic, care poate direcționa sume importante către ONG-uri, sume care altfel ar fi mers către stat, prin intermediul impozitelor. Prin urmare, statul nu doar că asigură un cadru de funcționare, ci finanțează el însuși sectorul ONG, lăsând în seama contribuabililor, persoane fizice sau juridice, decizia de a direcționa aceste sume către organizații și cauze pe care le susțin.
Din păcate, opacitatea sistemului prezintă o serie întreagă re riscuri, căci organizațiile neguvernamentale – cele mai multe onorabile și cu activitate importantă în societate – nu acționează doar în sectorul social, așa cum s-ar crede la o primă vedere. Sectorul ONG nu se ocupă doar de construit spitale, de îngrijit copii nevoiași ori salvat natura.
Sub umbrela anonimității, multe astfel de asociații acționează ca puncte de influență asupra vieții publice și factorilor decizional, motiv pentru care avem nevoie de transparență.
E normal și necesar ca finanțatorii unor organizații care se ocupă cu dezinformarea sau propaganda să fie cunoscuți, iar asta mai cu seamă în ce privește finanțarea externă a unor astfel de organizații.
Lucrurile sunt simple și clare, iar Parlamentul le va transpune în lege, astfel încât orice organizație non guvernamentală să poată beneficia de susținere, dar finanțările să fie făcute în mod transparent.
E timpul ca moraliștii din USR și PNL, atât de susținuți în mediul online de o sumedenie de canale cu finanțare opacă și îndoielnică, să iasă la suprafață și să fie asumați. Nu e nici o problemă că există finanțare pentru curentul rezist. Însă e timpul ca această finanțare să fie transparentă, să știe toată lumea cât costă fiecare campanie, fiecare trompetă, fiecare val de boți și susținere, mai ales în spațiul virtual.
Voicu Vușcan, deputat
Președinte PSD Alba Iulia



















