Ședința Comisiei de Dialog Social a județului Alba. Teme cuprinse în ordinea de zi

Astăzi, sub conducerea subprefectului județului Alba, domnul Andrei Vincze, s-a desfăşurat şedinţa Comisiei de Dialog Social a judeţului Alba.

Ordinea de zi a şedinţei a cuprins următoarele teme:

1. Raport cu privire la respectarea prevederilor Codului Muncii și a altor acte normative de dreptul muncii, precum și a clauzelor contractelor colective de muncă.

A prezentat: doamna Izabella Ursaleș, inspector șef – Inspectoratul Teritorial de Muncă Alba;

2. Modul de acordare a indemnizațiilor pentru categoriile de profesioniști reglementați de art.3 alin.2 din Legea nr.287/2009 privind Codul civil, structurilor sportive care au suspendat activitatea ca urmare a efectelor coronavirusului, persoanele care au încheiate convenții individuale de muncă în baza Legii nr.1/2005 privind organizarea și funcționarea cooperației, precum și pentru persoanele care desfășoară activități necalificate cu caracter ocazional, potrivit prevederilor Legii nr. 52/2011 privind exercitarea unor activități cu caracter ocazional desfășurate de zilier.

A prezentat: domnul Flaviu Cozuc, director executiv – Agenţia Judeţeană pentru Plăţi şi Inspecţie Socială Alba;

3. Diverse.

Primul punct al ordinii de zi – raport cu privire la respectarea prevederilor Codului Muncii și a altor acte normative de dreptul muncii, precum și a clauzelor contractelor colective de muncă, a fost prezentat de către doamna Izabella Ursaleș, inspector șef – Inspectoratul Teritorial de Muncă Alba.

Potrivit prerogativelor conferite de lege, în perioada menţionată Corpul de control Relaţii de Muncă împreună cu inspectorii de muncă din Compartimentul Control Muncă Nedeclarată, din cadrul ITM Alba a efectuat un nr. de 1.658 de controale la agenţii economici de pe raza judeţului Alba.

În această perioadă au fost aplicate un număr de 265 de sancţiuni, în cuantum de 791.600 lei si anume 108 amenzi contraventionale si 157 avertismente scrise.

În cele 1596 controale efectuate pentru identificarea și combaterea muncii nedeclarate și subdeclarate de către inspectorii de muncă în perioada ianuarie-octombrie 2022 au fost depistate în lucru, fără forme legale de angajare un număr de 31 persoane (din care 3 femei); pentru aceste abateri s-au aplicat amenzi în valoare de 600.000 lei la un număr de 19 angajatori. In timpul controalelor efectuate au fost intervievate prin completarea fișei de identificare un număr de 1.271 persoane.

Totodată au fost constatate un număr de 3.755 deficienţe, fiind dispuse tot atâtea măsuri obligatorii pentru remedierea deficienţelor constatate şi pentru intrarea în legalitate.

Deficienţele constatate în timpul controalelor au constat în principal, în următoarele:

– primirea la lucru a persoanelor fără întocmirea formelor legale de angajare;
– primirea in lucru a salariaților pe perioada suspendării contractelor individuale de muncă ori in afara intervalului orar prevăzut in contractele individuale de muncă cu timp parțial;
– lipsa controlului medical la încadrarea în muncă/absenţa fişelor de aptitudini –
– neîntocmirea programării efectuării concediilor de odihnă/neefectuarea concediilor de odihnă aferente anului 2021 și 2022;
– nu s-au întocmit dosare de personal/nu conţin actele necesare angajării ;
– neîntocmirea regulamentului intern/nu conţine categoriile de dispoziţii minime prevăzute de lege/nu a fost afişat la sediul societăţii şi nu a fost adus la cunoştinţa salariaţilor ;
– neconducerea/conducerea defectuoasă a evidenţei timpului de muncă prestat de fiecare salariat;
– nu se face dovada achitării drepturilor salariale/nu se respectă data plăţii drepturilor salariale prevăzută în contractul individual de muncă;
– nu s-a clarificat la încetarea activităţii, situaţia de personal a salariaţilor în sensul că nu s-a emis şi comunicat salariatului decizia de încetare a contractului de muncă ,extrasul din Revisal ori adeverința privind activitatea desfășurată;
– neconducerea ori completarea necorespunzătoare a registrului electronic de evidenţă a salariaţilor în format electronic, Revisal;
– netransmiterea în Revisal a modificărilor prilejuite de noile angajări ori de modificarea sau încetarea unor raporturi de muncă în termenul prevăzut de legislaţia în vigoare;
– neplata indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă salariaţilor aflaţi în concediu medical ori a concediilor de risc maternal;
– neplata orelor suplimentare/orelor prestate în zilele de repaus săptămânal/orelor prestate în timpul nopţii;
– nu a fost iniţiată de către angajator procedura de negociere a contractului colectiv de muncă/nu a fost înregistrat la ITM Alba, contractul colectiv de muncă încheiat la nivelul societăţii;
– neinformarea ITM Alba cu privire la faptul că în cadrul unităţii se prestează activitate în timpul nopţii;
– nerespectarea procedurii cercetării disciplinare prealabile în cazul antrenării răspunderii disciplinare a salariaţilor ;
– nu s-a restituit salariaţilor un exemplar din contractele individuale de muncă după înregistrarea acestora în aplicaţia electronică Revisal;
– acordarea de către angajator de concedii fără plată în absenţa unor cereri ale salariaţilor formulate în acest sens, pentru a se sustrage de la plata contribuţiilor legale datorate bugetului de stat şi bugetului asigurărilor sociale de stat;
– refuzul angajatorului de a elibera la încetarea contractelor de muncă, adeverinţe de vechime care sunt necesare pentru depunerea dosarului pentru ajutorul de şomaj;
– contractele individuale de muncă au fost întocmite la o dată ulterioară începerii activităţii salariatul fiind frustrat de o parte din vechimea în muncă realizată în unitatea respectivă;
– contractele individuale de muncă cu timp parţial nu conţin elementele obligatorii prevăzute de lege (art.105 alin.1. Codul Muncii);
– refuzul de a pune la dispoziția inspectorilor de muncă a documentelor necesare finalizării controlului ori neaducerea la îndeplinire la termenele scadente a măsurilor obligatorii dispuse prin actul de control;
– sustragerea de la efectuarea controlului prin amânări nejustificate a controalelor programate.

În perioada de referință, a fost înregistrat un conflict de muncă între sindicat și patronat, conflict mediat de către I.T.M. Alba. În urma mai multor negocieri conflictul s-a stins prin semnarea contractului colectiv de muncă la nivelul unității, iar înregistrarea acestuia facându-se conform art. 143, alin. 1,lit.a din Legea nr. 62/2011, legea dialogului social.
În această perioadă s-au înregistrat la I.T.M. Alba 4 notificari de concediere colectivă, depuse de către angajatori cu sediul ori puncte de lucru pe raza județului Alba, prin care au fost afectați un numar de 54 de salariați.

În ceea ce priveşte registrul general de evidenţă al salariaţilor în format electronic, din controalele efectuate s-a constatat faptul că nu toţi angajatorii respectă prevederile legale în materie (H.G.nr.905/2017). Astfel, au fost constatate situaţii în care angajatorii nu au întocmit registrul în forma prevăzută de lege, nu l-au transmis în termenul legal la ITM Alba, sau situaţia cea mai frecvent întâlnită, nu s-au transmis modificările intervenite în executarea contractelor de muncă in termenul legal. Prin urmare, angajatori aflaţi în aceste situaţii au fost sancţionaţi contravenţional.

În ceea ce privește activitatea zilierilor, este în vigoare metodologia de înregistrare în registrul electronic al zilierilor și a fost pusă la dispoziția angajatorilor aplicația informatică dedicată acestora, întreaga activitate derulându-se online. Campania inițiată de Inspecția Muncii în acest an, în ceea ce priveste activitatea zilierilor nu a evidențiat carențe semnificative ori încălcări ale legislației în domeniu.

În anul în curs, s-a pus un accent deosebit pe respectarea de către angajatori a egalităţii de şanse şi tratament în relaţiile de muncă. În controalele efectuate nu au fost depistate situaţii de discriminare între femei şi bărbaţi, însă s-au dispus în sarcina angajatorilor măsuri obligatorii în sensul informării salariaţilor cu privire la drepturile şi obligaţiile pe care aceştia le au, în condiţiile Legii nr.202/2002. Totodată, au fost dispuse măsuri cu privire la stabilirea prin regulamentul intern a sancţiunilor disciplinare aplicabile salariaţilor care încalcă demnitatea personală a altor salariaţi prin acţiuni de discriminare, precum şi a măsurilor de interzicere a hărţuirii sexuale.

O componentă deosebit de importantă a activităţii corpului de control relaţii de muncă, o reprezintă sesizările şi reclamaţiile formulate de salariaţi, angajatori ori terţe persoane fizice sau juridice, acestea fiind o veritabilă sursă de informaţii pentru planificarea şi derularea controalelor inopinate. Sesizările şi reclamaţiile adresate ITM, cuprind o paletă deosebit de diversificată de probleme legate de derularea raporturilor de muncă în unităţile aflate în evidenţă şi implică un volum de muncă destul de mare pentru verificarea şi soluţionarea lor în termenele legale.

În perioada de referinţă au fost înregistrate un număr de 273 sesizări, formulate de către salariați, foști salariați, terțe persoane ori alte instituții prin care ne-au fost semnalate încălcări ale legislației muncii ori a drepturilor ce decurg din calitatea de salariat; dintre acestea, 80% au fost soluţionate favorabil salariaţilor, iar în 20% din cazuri, petenţii au fost îndrumaţi să se adreseze instanţei de judecată competente sau altor instituţii abilitate.
Problemele sesizate se referă în general la:

– neplata drepturilor salariale la termenele prevăzute în contractele individuale de muncă, situaţii echivalente cu negarantarea în plată a salariului de bază minim brut pe economie;
– necompensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat la încetarea contractului individual de muncă;
– neeliberarea adeverinţei necesare înscrierii la şomaj a salariaţilor;
– neplata îndemnizaţiei de concediu medical;
– concedieri nelegale dispuse de angajator;
– muncă fără forme legale de angajare;
Indiferent de tipul de control, verificarea efectuată se concretizează prin încheierea unui proces verbal de control, care cuprinde o notă de constatare în care sunt detaliate aspectele deficitare, şi măsurile obligatorii dispuse de inspectorul de muncă, pentru remedierea deficienţelor constatate, cu termene scadente de aducere la îndeplinire; toate acestea sunt introduse în baza de date a I.T.M. Alba fiind monitorizate lunar în privinţa modului de realizare a măsurilor dispuse astfel încât să se asigure o eficienţă maximă a activităţii de control în domeniul relaţiilor de muncă. După caz, în situaţiile în care sunt constatate încălcări grave sau repetate ale legislaţiei muncii, se aplică sancţiuni contravenţionale, care în funcţie de gravitatea faptei, constau în avertismente, sau în sancţiuni pecuniare, conform procedurii stabilite prin OUG nr. 2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor.

Al doilea punct de pe ordinea de zi privind modul de acordare a indemnizațiilor pentru categoriile de profesioniști reglementați de art.3 alin.2 din Legea nr.287/2009 privind Codul civil, structurilor sportive care au suspendat activitatea ca urmare a efectelor coronavirusului, persoanele care au încheiate convenții individuale de muncă în baza Legii nr.1/2005 privind organizarea și funcționarea cooperației, precum și pentru persoanele care desfășoară activități necalificate cu caracter ocazional, potrivit prevederilor Legii nr. 52/2011 privind exercitarea unor activități cu caracter ocazional desfășurate de zilieri, a fost prezentat de către domnul Flaviu Cozuc, director executiv – Agenţia Judeţeană pentru Plăţi şi Inspecţie Socială Alba.

Agenţia Judeţeană pentru Plăţi şi Inspecţie Socială Alba efectuează lunar plata categoriilor de beneficiari care îndeplinesc condițiile de eligibilate pentru acordarea acestor indemnizații, respectiv:

– alţi profesionişti, astfel cum sunt reglementaţi de art. 3 alin. (2) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare, care nu au calitatea de angajatori și întrerup activitatea total sau parțial în baza deciziilor emise de autoritățile publice competente potrivit legii, precum şi persoanele care au încheiate convenţii individuale de muncă în baza Legii nr. 1/2005 privind organizarea şi funcţionarea cooperaţiei, republicată, cu modificările ulterioare, care întrerup activitatea ca urmare a efectelor coronavirusului SARS-CoV-2, pe perioada stării de urgenţă instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României;

– persoanele fizice care obţin venituri exclusiv din drepturile de autor şi drepturile conexe, astfel cum sunt reglementate de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, care întrerup activitatea ca urmare a efectelor coronavirusului SARS-CoV-2, pe perioada stării de urgenţă instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României;

– persoanele prevăzute la art. 67^1 alin. (1) lit. a) – c) din Legea educaţiei fizice şi sportului nr. 69/2000, cu modificările şi completările ulterioare, pe perioada stării de urgenţă instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României, pentru perioada suspendării temporare a contractului de activitate sportivă, din iniţiativa structurii sportive, ca urmare a efectelor produse de coronavirusul SARS-CoV-2.

Depunerea documentelor se face, pe platforma aici.gov.ro, la agențiile teritoriale pentru plăți și inspecție socială, unde este înregistrat sediul social al persoanei juridice/fizice care și-a întrerupt/suspendat/diminuat activitatea ca urmare a efectelor coronavirusului SARS-CoV-2.

Pentru categoriile de persoane prevăzute mai sus, plata indemnizaţiei se realizează de la bugetul de stat alocat Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale, prin Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, respectiv Agențiile Județene pentru Plăți și Inspecție Socială.

Cuantumul indemnizaţiei lunare este de 41,5% din câştigul salarial mediu brut prevăzut de Legea nr. 6/2020 privind bugetul asigurărilor sociale de stat pentru anul 2020.
Documentele necesare solicitării indemnizației prevăzute de lege se transmit la agenţiile teritoriale în luna curentă pentru plata indemnizaţiei aferente lunii anterioare.

Pentru indemnizația de 41,5% se datorează impozit pe venit, contribuția de asigurări sociale și contribuția de asigurări sociale de sănătate, în cotele prevăzute de Codul fiscal sau potrivit reglementărilor specifice, în cazul profesioniștilor asigurați în sisteme proprii de asigurări sociale.

Pentru persoanele care desfăşoară activităţi necalificate cu caracter ocazional în unul dintre domeniile prevăzute la art. 13 din Legea nr. 52/2011, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, afectate de întreruperea sau restrângerea activităţii ca urmare a efectelor corona-virusului SARS-CoV-2, s-a acordat de la bugetul de stat, pentru o perioadă de trei luni, la alegerea beneficiarului de lucrări, dar nu mai târziu de 30 iunie 2021, o sumă reprezentând 35% din remuneraţia cuvenită zilei de muncă.

Suma s-a plătit de către beneficiarul de lucrări, din bugetul propriu, la momentul plăţii contravalorii muncii zilnice, şi, ulterior, a fost decontată integral, la solicitarea acestuia, prin agențiile pentru plăți și inspecție socială din județul în care își desfășoară activitatea sau are sediul social.

La punctul 3, diverse, au avut loc discuții libere cu privire la materialele prezentate, precum și alte subiecte de larg interes.

Reprezentanții Confederaţiei Naţional Sindicale Cartel Alfa și a Blocului Național Sindical au revenit asupra propunerii de modificare a Legii nr. 62/2011 – Legea dialogului social și a Codului Muncii, Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
Ședința Comisiei de Dialog Social Alba, a fost închisă de către domnul Andrei Vincze, Subprefectul Județului Alba, care a asigurat membrii Comisiei că toate problemele relatate în cadrul ședinței vor fi transmise cu celeritate Ministerului Muncii și Solidarității Sociale.

0 0 Voturi
Article Rating
Aboneaza-te
Notificare
guest

0 Comments
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate