Programul Festivalului Internațional de Teatru de Tineret Apollo, ediția a IX-a. 12.10.2023 – 16.10.2023

PROGRAM

Joi /Thursday- 12.10.2023

                                                         

                                                           PREAMBUL

11.00 – SKEPSIS (Alba Iulia, RO)

Spiridușul Jucăuș – teatru pentru copii/children theatre

la Grădinița cu Program Prelungit Nr.8 Alba Iulia

18.00 – CEREMONIE DE DESCHIDERE/ OPENING CEREMONY 

CCS Alba Iulia

Sala Mare/Main Hall

– prezentarea participanților/ participant’s presentation

Spectacol “Masquerade” – trupa DAMBLA (Palatul Copiilor Alba Iulia)

-spectacol  ”Requiem” – SKEPSIS STUDIO (Alba Iulia, RO)

20.00 – SKEPSIS (Alba Iulia, RO)

Ăștia sunt Balcanii/These are the Balkans– M.Visniec

Regia/Director: Viorel Cioflică

Sala Mare/Main Hall

21.00 – ELENA IVANCA (Cluj Napoca, RO)

Caut un Job/ I want a Job Elena Ivanca

Regia/Director: Elena Ivanca

Sala Mare/Main Hall

Vineri/Friday – 13.10.2023

 la CCS Alba Iulia

10.30 – Storytelling Masterclass – Armando Rotondi (Barcelona, ES)

– pentru artiștii participanți

10.30 – Workshop – AI for Artists, Designers and Creative Industries – Matias Barreto (Buenos Aires, AR)

– pentru artiștii participanți

12.45 – Scurtmetraj/ short film 

The Loop – Sara Bărbat

Sala Mică/ Studio Hall

17.00 – THAG THEATER (Stuttgart, DE) 

La voix humaine – J.Cocteau

Regia/Director: Gustav Frank

Sala Mică/Studio Hall

18.00 – IL LUOGO IN BUIO (Napoli, IT)

Hamlet, about the impossibility 

Cristian Izzo – based on Shakespeare

Sala Mare/ Main Hall

19.00 – TEATRO LA PARATA (Granada, ES)

Platform no.2 – C.M.Filho

Regia/Director: Carlos Martins de Jesus

Studio Hall

Sâmbătă/Saturday – 14.10.2023

                                                              la CCS Alba Iulia

10.30 – Storytelling Masterclass – Prof.Armando Rotondi (Institute of Arts, Barcelona, ES)

– pentru artiștii participanți

10.30 – Workshop – AI for Artists, Designers and Creative Industries – Matias Barreto (Buenos Aires, AR)

– pentru artiștii participanți

17.00 – SŪDUVA (Suwalki, PL)

Via Dolorosa Lithuania – J.Malinowska-Wiaktor

Regia/Director: J.Malinowska-Wiaktor

Sala Mică/ Studio Hall

18.00 – MASKAM RAD (Kiev, UA) 

Solo Mi(y)a – Inna Goncharova

Regia/Director: Inna Goncharova

Sala Mare/Main Hall

19.00 – TEATRUL 21 (Iasi, RO)

Poem irlandez pentru vioară și suflet/

Irish poem for violin and soul  – J.Kendrick

Regia/Director: Aurel Luca

Sala Mică/Studio Hall

Duminică/Sunday- 15.10.2023

11.00 – Conferință/Conference – Prof. Univ.Cristian Stamatoiu (UAT Târgul Mureș)

”Geografii teatrale pe firul istoriei și al apei: Tamisa la Londra în vremea lui Shakespeare”/ “Drama geographies along the history and water line : Thames to London in the time of Shakespeare”

Casa de Cultură a Studenților Alba Iulia

16.00 – Expozitia Internațională de Artă/ International Art Exhibition

Femeia: Demon sau Om/ The Woman: Demon or Human 

-prezentată în cadrul festivalului de Fundația ”Inter-Art” Aiud

Artiști: Ozlem Kalkan Erenus (TR), Asit Kumar Patnaik (IN), Constantin Migliorini (IT), Lojze Kalinsek (SI).

Curator: Anca Sas

Muzeul Național al Unirii Alba Iulia/National Museum of Unification

16.45 – Scurtmetraj/ short film 

CinePoezia – Teatrul 21 (Iași, RO)

Muzeul Național al Unirii Alba Iulia//National Museum of Unification

17.00 – BACTERIA H (CCS Brașov, RO)

Almost, mâine  – J Cariani

Regia/Director: George Lucian Ciobanu

Muzeul Național al Unirii Alba Iulia//National Museum of Unification

18.00 – TAVOLE DE PALCOSCENICO (Angri, IT)

Visul unei nopți de vară/ Midnight Summer Dream – W.Shakespeare

 Regie/Director: Cristian Izzo

Muzeul Principia/Principia Museum

20.00 – CEREMONIE DE ÎNCHIDERE/ CLOSING CEREMONY

Recital –  TRUVERII (CCS București)

Luni/Monday- 16.10.2023

11.00 – Cafeaua cu Skepsis/ Skepsis Coffee

Discuție conclusivă/ Conclusive Discution

– pentru artiștii participanți

0 0 Voturi
Article Rating
Aboneaza-te
Notificare
guest

0 Comments
Raspunsuri in text
Vezi toate comentariile