În perioada 22–26 iunie 2026, în Terrasini și Palermo (Sicilia, Italia), s-a desfășurat cea de-a treia întâlnire transnațională de proiect (TPM3) din cadrul proiectului Erasmus+ KA210-SCH „Learn Outside, Smile and Shine”, nr. proiect 2025-1-RO01-KA210-SCH-000354299.
Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” Alba Iulia, a fost reprezentată la această mobilitate de prof. consilier școlar Belașcu Alexandra Roxana, coordonatorul proiectului, și prof. limba engleză Paraschivescu Alina-Marcela, responsabilă cu implementarea proiectului. Cele două cadre didactice au participat la activitățile de formare, la schimbul internațional de bune practici și la întâlnirile de management ale proiectului, contribuind la consolidarea colaborării dintre partenerii europeni și la dezvoltarea unor metode inovatoare de învățare în aer liber, care vor fi implementate în activitatea educațională a școlii.
Mobilitatea a reunit 12 profesori din România, Italia, Grecia, Lituania și Macedonia de Nord, având ca temă centrală promovarea educației outdoor și valorificarea patrimoniului natural și cultural ca resursă educațională.
Programul de formare „Moving the Classroom Outdoor”, organizat de SENES Cooperativa Sociale, în colaborare cu FormalaV, sub coordonarea d-nei formatoare Eva Deak, a oferit participanților oportunitatea de a explora metode moderne de predare bazate pe învățarea experiențială, colaborare internațională și activități desfășurate în afara sălii de clasă.
Pe parcursul sesiunilor de formare, profesorii au analizat beneficiile educației în aer liber asupra dezvoltării cognitive, emoționale și sociale a elevilor, au discutat rolul cadrului didactic în planificarea și evaluarea activităților outdoor și au făcut schimb de bune practici implementate în școlile partenere.
Activitățile practice au inclus vizita la Muzeul Renato Guttuso – Villa Cattolica din Bagheria, unde participanții au desfășurat o activitate de tip Treasure Hunt, explorând operele artistului și patrimoniul cultural sicilian prin provocări realizate în echipe internaționale. Programul a continuat cu vizite în localitățile pescărești Porticello și Sant’Elia, unde profesorii au descoperit tradițiile maritime și frumusețea litoralului sicilian. Un alt moment important al mobilității a fost vizita la Morgan School din Bagheria, unde participanții au asistat la activități inovatoare de predare a limbii engleze prin conversație, jocuri lingvistice, jocuri de rol și exerciții colaborative, metode care stimulează comunicarea și implicarea activă a elevilor.
Educația prin patrimoniu a reprezentat o altă temă importantă a programului. În cadrul vizitei la Museo Regionale di Terrasini – Palazzo D’Aumale, profesorii au realizat materiale video despre patrimoniul istoric și natural al Siciliei și au analizat modalități prin care muzeele și comunitățile locale pot deveni spații autentice de învățare. Ziua s-a încheiat cu activități de mindfulness pe plajă, evidențiind importanța echilibrului emoțional și a stării de bine în procesul educațional.
Participanții au fost primiți la Primăria orașului Terrasini, unde au avut ocazia să cunoască activitatea administrației locale și implicarea comunității în susținerea proiectelor europene. Cu acest prilej, viceprimarul orașului Terrasini, Fabio Viviano, a adresat un mesaj de bun venit și a evidențiat importanța cooperării internaționale prin intermediul programelor Erasmus+. În continuare, profesorii au participat la activitatea de tip joc de rol „Cum convingem părinții și managerii școlari să implementeze activități de învățare în aer liber?”, identificând soluții pentru integrarea acestor metode în activitatea școlară.
Programul a inclus și o vizită de studiu la IISS „Alessandro Volta” din Palermo, unde participanții au explorat laboratoare moderne de robotică, automatizare, imprimare 3D și educație STEM, descoperind exemple de bune practici privind integrarea tehnologiei în procesul educațional.
Mobilitatea s-a încheiat cu o vizită educațională în centrul istoric al orașului Palermo, unde patrimoniul arhitectural și cultural a devenit o adevărată sală de clasă în aer liber. Participanții au vizitat Catedrala din Palermo, Quattro Canti, Piazza Pretoria, Palazzo delle Aquile, Teatro Massimo și alte obiective reprezentative, discutând despre modalitățile prin care patrimoniul european poate fi valorificat în activitatea didactică.
În cadrul întâlnirii transnaționale de proiect, partenerii au analizat stadiul implementării proiectului, au evaluat activitățile desfășurate până în prezent și au stabilit următoarele etape privind mobilitățile, activitățile educaționale și diseminarea rezultatelor proiectului.
Mobilitatea s-a încheiat cu ceremonia de acordare a certificatelor de participare, oferite de gazda și organizatoarea întâlnirii transnaționale din partea SENES Cooperativa Sociale, d-na Claudia Ribaudo, marcând finalul unei săptămâni dedicate învățării, colaborării și schimbului de bune practici între partenerii europeni.
Experiența acumulată în Sicilia va contribui la dezvoltarea unor noi activități educaționale în cadrul Școlii Gimnaziale „Vasile Goldiș” Alba Iulia, promovând învățarea în aer liber, educația prin patrimoniu, colaborarea internațională și starea de bine a elevilor și profesorilor.
Următoarea mobilitate din cadrul proiectului Erasmus+ KA210-SCH „Learn Outside, Smile and Shine” va avea loc în Lituania, unde partenerii vor continua schimbul de bune practici și implementarea activităților prevăzute în cadrul proiectului.
Proiect Erasmus+ KA210-SCH „Learn Outside, Smile and Shine”
Nr. proiect: 2025-1-RO01-KA210-SCH-000354299
Finanțat de Uniunea Europeană. Opiniile și punctele de vedere exprimate aparțin exclusiv autorilor și nu reflectă neapărat poziția Uniunii Europene sau a Agenției Naționale. Nici Uniunea Europeană și nici autoritatea finanțatoare nu pot fi considerate responsabile pentru conținutul acestora.




















[…] post Profesorii Școlii Gimnaziale „Vasile Goldiș” Alba Iulia au reprezentat România la cea de-a tr… appeared first on […]