Primăria Alba Iulia anunță că prețul colectării gunoiului va crește din 2020

Contribuția pentru economia circulară – o taxă impusă de Legea Deșeurilor la începutul acestui an, va scumpi gunoiul în toată țara începând cu ianuarie 2020

Din prima zi a anului viitor, pentru stimularea reciclării materialelor şi scăderea cantităţilor de deşeuri depozitate, Legea 31/ianuarie 2019 introduce o contribuţie pentru economie circulară ce va crește din ianuarie 2020 de la 30 lei/tonă la 80 lei/tonă.

 

Pornind de la această schimbare a legislației, Consiliul Local Alba Iulia va avea de analizat și aprobat în ședința din 17 decembrie 2019, un proiect privind modificarea tarifelor pentru colectarea, transportul și depozitarea deșeurilor municipale nesortate ca urmare a majorării taxei pe economia circulară. Această taxă va fi evidențiată separat pe factură și va fi virată mai departe către Fondul de Mediu.

Astfel, prețul pentru colectarea separată și transportul la depozitul ecologic de la Târgu Jiu pentru persoane fizice se va majora cu 1,04 lei/persoană/lună, de la 9,974 lei/persoană/lună, fără TVA, la 11,014 lei/persoană/lună, fără TVA.

Tariful pentru agenții economici se va modifica de la 139,77 lei/mc, fără TVA la 157,27 lei/mc, fără TVA.

Legea 31/2019 este aceeași care a introdus începând cu 31 martie 2019 o garanţie pentru ambalajele reutilizabile, în valoare de 0,5 lei/bucată.

O zi bună,

Robert ROMAN
Consilier

Cabinet primar

Municipiul Alba Iulia

0 0 Voturi
Article Rating
Aboneaza-te
Notificare
guest

0 Comments
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate