Primăria Alba Iulia alocă 80.000 de lei pentru sterilizarea câinilor cu stăpân pe principiul „primul venit, primul servit”

Proiectul de Hotărâre cu numărul 146 din 16 aprilie 2025 privind aprobarea programului de subvenţionare a sterilizării, identificării și înregistrării câinilor cu stăpân a fost publicat în Monitorul Oficial Local urmând a fi supus votului consilierilor locali.

Proiectul de Hotărâre în forma propusă de inițiatorul Gabriel Codru Pleșa, primar al municipiului Alba Iulia:

Art.1. Se aprobă programul de subvenţionare a sterilizării, identificării și înregistrării câinilor cu stăpân pe anul 2025,ce aparţin rasei comune și a metişilor acestora aflaţi pe raza Municipului Alba Iulia, prezentat în Anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

Art.2. Operaţiunile de sterilizare, identificare și înregistrare a câinilor cu stăpân ce aparţin rasei comune și a metişilor acestora vor fi realizate în cabinete veterinare, autorizate de către Colegiul Medicilor Veterinari Alba.

Art.3. Municipiul Alba Iulia va încheia cu cabinetele veterinare un contract conform legislatiei în vigoare, cu privire la programul de sterilizare, identificare și înregistrare gratuită a câinilor cu stăpân ce aparţin rasei comune și a metişilor acestora aflaţi pe raza municipiului Alba Iulia.

Art.4. Costurile estimative ale unei astfel de intervenţii de sterilizare, includ după caz, identificarea și înregistrarea evenimentului în carnetul de sănătate al câinelui și în Registrul de Evidenţă al Câinilor cu Stăpân.

Art.5. Pentru anul 2025 se aprobă alocarea din bugetul general al municipiului Alba Iulia, de la capitolul 70 5000 , articol 20.01.30, suma de 80.000 de lei, pentru subvenţionarea sterilizării , identificării și înregistrării câinilor cu stăpân ce aparţin rasei comune sau a metişilor acestora aflaţi pe raza municipului Alba Iulia

Art.6. Prezenta hotărâre poate fi contestată conform Legii nr.554/2004 – Legea contenciosului administrativ, cu modificările și completările ulterioare.

Art.7. Serviciul administrare piețe, târguri și gestionarea câinilor fără stăpân din cadrul Direcției întreținere și administrare domeniul public și privat din aparatului de specialitate al Primarului Municipiului Alba Iulia va duce la îndeplinire sarcinile din prezenta hotărâre.

Proiectul de act administrativ inițiat vizează subvenționarea programului de sterilizare, respectiv, după caz, identificarea și înregistrarea câinilor cu stăpân ce aparţin rasei comune și a metişilor acestora aflaţi pe raza administrativ-teritorială a U.A.T. Alba Iulia.

Ținând seama de intenția administrației locale de a depune toate eforturile pentru a avea un municipiu armonios din punct de vedere al relației om – animal, un oraș care pune accentul pe viață și animalele beneficiază de protecție și de bunăstare.

În acest sens, sursa existenței și persistenței câinilor fără stăpân este dublă, înmulțirea necontrolată și abandonul acestora pe domeniul public.

Un prim avantaj pe care îl identificăm, în contextul actual, referitor la subvenţionarea sterilizării câinilor cu stăpân ce aparţin rasei comune și a metişilor acestora este dat de impulsionarea cetăţenilor Municipiului Alba Iulia de a opta pentru sterilizarea animalelor din
gospodăria proprie, astfel, ajutând la reducerea inmulţirii necontrolate şi a abandonului acestora.

Abandon care conduce la multe accidente rutiere în care sunt implicate animale, dar şi la posibile atacuri faţă de oameni şi gospodăriile acestora din lipsă de mâncare şi adăpost.

Acestea din urmă fiind consemnate prin sesizări scrise sau doar reclamate verbal de către cetăţenii Municipiului Alba Iulia.

Un alt important avantaj este dat de microcipare, emitere carnete de sănătate și înregistrarea animalelor în RECS de câtre stăpânii acestora.. Toate acestea contribuie decisiv în cazul pierderii sau abandonării animalelor, autoritățile competente putând lua legătura directă cu proprietarul.

O analiză îngrijorătoare este că doar 14% dintre câinii din RECS sunt sterilizaţi (RECS- Registrul de evidenta al câinilor cu stapan).

Dintr-un prim calcul o femelă fată de 2 ori pe an, între 4 și 12 pui, rezultă o medie de 8 pui
pe fătare ,din acest calcul rezultă că dacă o femelă fată între 4 şi 12 pui o dată la 6 luni, proprietarul aruncă între 8 şi 24 de pui pe an, uneori şi adulţii. De aici plecând şi problemea câinilor fără stăpân şi a celor morţi în accidente rutiere de pe drumurile publice.

Dispunând de toate organismele, mecanismele şi pârghiile necesare, Primăria Municipiului lba Iulia poate oferi sterilizarea gratuită,respectiv, după caz,identificarea și înregistrarea câinilor cu stăpân ce aparţin rasei comune și a metişilor acestora aflaţi pe raza unităţii administrativteritoriale, în limita bugetului alocat prin HCL.

Sterilizarea,identificarea și înregistrarea câinilor cu stăpân va fi efectuată într-un cabinet veterinar autorizat care activează pe raza Municipiului Alba Iulia în baza unu contract încheiat cu Primăria Municipiului Alba Iulia.

Cheltuielile rezultate în urma implementării programului de sterilizare, identificarea și înregistrarea gratuită a câinilor cu stăpân ce aparţin rasei comune sau a metişilor acestora aflaţi pe raza unităţii administrativ-teritoriale a Municipiului Alba Iulia vor fi suportate din bugetul Consiliului Local.

Consiliul Local al Municipiului Alba Iulia a avut o preocupare constantă pentru reducerea abndonului câinilor cu stîpân alocând sume din bugetul local pentru cinci campanii de sterilizare(2020 – 2024) în urma cărora 1204 câini au fost sterilizați gratuit.

Informarea cetăţenilor asupra programului se va efectua prin aparatul de specialitate al primarului. Înscrierea în program va fi făcută în baza unei cereri, iar acordarea subvenţiei se va face în ordinea depunerii cererilor pe principiul „primul venit, primul servit”.

Decontarea serviciilor se va face prin intermediul unor bonuri de ordine/sterilizare eliberate de către Primăria Municipiului Alba Iulia către proprietarii câinilor.

0 0 Voturi
Article Rating
Aboneaza-te
Notificare
guest

0 Comments
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate
Raspunsuri in text
Vezi toate comentariile