În data de 30 Noiembrie 2022 se împlinesc 5 ani de la deschiderea muzeului icoanei la Alba Iulia. În această zi specială pentru județul Alba, cât și pentru toți credincioșii ortodocși, care îl sărbătoresc pe Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Apostolul românilor, vă invităm la un eveniment aniversar organizat la MUSEIKON, de la ora 18:00.
Două icoane monumentale, cele mai vechi icoane datate păstrate în Transilvania, cu reprezentările Maicii Domnului cu Pruncul și a Sfântului Nicolae, provenite din localitatea Urisiu de Jos (jud. Mureș) se regăsesc în expoziția de bază Museikon. Capodopere ale artei post-bizantine, acestea au un trecut anevoios: păstrate într-o biserică de lemn înlocuită în 1747 de o altă biserică de lemn, existentă, dar al cărei rost a fost preluat de o biserică de zid, au făcut obiectul unui furt, au fost recuperate, dar revenirea lor în comunitate nefiind considerată potrivită din condiții de siguranță, acestea au ajuns în colecția Museikon. Prin intermediul proiectului Museikon acestor două icoane li s-a oferit și oportunitatea de a trece printr-un amplu proces de restaurare. A transmis Centrul de Cultura AUGUSTIN BENA Alba.




















