Iohannis va retrage decorațiile tuturor celor care au fost condamnați penal

Am decis să retrag, în baza prevederilor legale, decorațiile tuturor celor care au condamnări penale. Am demarat deja această procedură de retragere a ordinelor naționale, conferite în numele statului român, demers care va fi finalizat în foarte scurt timp, iar numele persoanelor vizate vor fi comunicate opiniei publice – a anunțat președintele Klaus Iohannis.

Decizia vine ca urmare a controverselor apărute în spațiul public după ce, la dineul organizat la Cotroceni cu ocazia Zilei Naționale, a participat și fostul premier Adrian Năstase. Acesta primise Ordinul Steaua României, decorație primită în anul 2002, în timpul mandatului de președinte al lui Ion Iliescu.

Adrian Năstase, fost premier, a fost condamnat de două ori pentru fapte de corupție.

0 0 Voturi
Article Rating
Aboneaza-te
Notificare
guest

0 Comments
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate