Astăzi, Instituția Prefectului Județul Alba și Consiliul Județean Alba au organizat o ședință pe tema „Sprijin pentru Investiții în noi suprafețe ocupate de păduri” din cadrul Planului național de redresare și reziliență, la care au participat reprezentanți ai UAT-urilor din județul Alba.
Cu acest prilej, reprezentanții Gărzii Forestiere Cluj au prezentat informațiile necesare pentru accesarea fondurilor de împădurire și reîmpădurire, beneficiarii, sumele alocate prin proiect, condițiile de eligibilitate, etapele de derulare a proiectului, care sunt condiționările pe parcursul derulării proiectului, etc.
De asemenea, reprezentanții Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Alba au adus în discuție aspecte privind atribuțiile Unităților de Sprijin Local în lupta pentru combaterea pestei porcine africane, conform deciziilor recent aprobate la nivel național. A transmis Instituția Prefectului Județului Alba.



















