Subprefectul județului Alba, domnul Andrei Vincze a participat astăzi la întâlnirea de lucru organizată de Sistemul de Gospodărire a Apelor cu reprezentanții autorităților locale din județ. Principala temă abordată a fost clarificarea unor aspecte privind implementarea legislației din domeniul sistemelor individuale adecvate pentru colectarea și epurarea apelor uzate.
Directorul SGA Alba, domnul Sorin Vlad, a prezentat modificările legislative apărute în domeniul serviciilor de alimentare cu apă și de canalizare, în principal a Legii nr. 241/2006 privind serviciul de alimentare cu apă și de canalizare, cu modificările și completările ulterioare și HG nr. 714/2022 privind aprobarea criteriilor pentru autorizarea, construcția, înscrierea/înregistrarea, controlul, exploatarea și întreținerea sistemelor individuale adecvate de colectare și epurare a apelor uzate.
De asemenea, persoanele prezente au mai fost informate despre proiectul național finanțat din Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014-2020 denumit ,,Îmbunătățirea capacității autorității publice centrale în domeniul managementului apelor în ceea ce privește planificarea, implementarea și raportarea cerințelor europene din domeniul apelor, derulat de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și Administrația Națională ,, Apele Române” (cod SIPOCA 588/MySMIS 126656).
În final, au fost puse la dispoziție reprezentanților UAT- urilor din județul Alba modelele de registre privind evidența sistemelor individuale adecvate de colectare și epurare a apelor uzate. A transmis Instituția Prefectului Județul Alba.




















