Înaltpreasfințitul Irineu prezent în mijlocul credincioșilor din Alba Iulia, în ajunul prăznuirii Arhanghelilor Mihail și Gavriil

Luni, 7 noiembrie a.c., în ajunul prăznuirii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Irineu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din orașul Alba Iulia. Începând cu ora 18.00, Întâistătătorul Eparhiei noastre, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat slujba Vecerniei mari cu Litie, la Catedrala Reîntregirii, după care a rostit un cuvânt de învățătură, spre folosul duhovnicesc al tuturor celor prezenți.

Vorbind despre puterile cele fără de trup, Părintele Arhiepiscop Irineu a subliniat faptul că sfinții îngeri reflectă frumusețea incandescentă a spiritului suprem al Dumnezeului Creator și Proniator, intervenind cu tandrețe în viața noastră. La final, Chiriarhul nostru i-a îndemnat pe credincioșii prezenți să îi cinstească pe sfinții îngeri care ne sunt alături atât în viața de pe pământ, cât și pe tărâmul veșniciei fericite.

0 0 Voturi
Article Rating
Aboneaza-te
Notificare
guest

0 Comments
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate