Elevii de la liceul „Regina Maria” au vizitat șantierul așezării civile a castrului legiunii a XIII-a Gemina de la Apulum, punct Altip

Elevi din clasele a XI-a și a XII-a Secția Arhitectură a Liceului de Muzică și Arte Plastice ”Regina Maria” din Alba Iulia, sub îndrumarea arh. Ștefan Nechimiș, au vizitat ieri șantierul arheologic preventiv din sectorul SE al Așezării civile a castrului legiunii a XIII-a Gemina de la Apulum, punct Altip.

Ne-am bucurat să le putem povesti despre orașul roman și despre descoperirile de aici care aduc noi informații privind urbanismul din sec. II-III p.Chr. Cum era construit un drum roman, ce tehnici și materiale foloseau la zidurile caselor, cum își amenajau spațiile interioare sau cum se încălzeau romanii – întrebări ale căror răspunsuri se găsesc în manuale, dar cât de mișto este să le poți vedea direct pe un șantier sau… într-un parc arheologic!

Vizita a continuat în sectorul vecin Domus-Thermae cercetat în anii 2009 și 2019, unde s-au descoperit o impozantă casă romană, un drum roman și clădirea unor băi romane – o spectaculoasă parte din orașul roman Apulum pe care ne-am dori să o vedem transformată în parc arheologic pentru noile generații. A transmis Arheologie MNU Alba Iulia.

0 0 Voturi
Article Rating
Aboneaza-te
Notificare
guest

0 Comments
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate