În urma verificărilor întreprinse azi, 7 noiembrie 2022 de către inspectorii DSP Alba la un cabinet de familie din municipiul Alba Iulia, după ce vineri presa locală a semnalat posibile nereguli privind modalitatea de consultare a pacienților, s-a întocmit un proces verbal prin care s-au constatat următoarele: consultațiile și prescripțiile medicale se efectuează pe bază de programare, conform registrului de programări; pacienții cu afecțiuni acute și copiii sunt preluați în funcție de gravitate, la data prezentării la cabinet; există registre de consultații și tratamente; conform declarației reprezentanților cabinetului în sala de așteptare sunt primiți câte doi pacienți.
În urma celor constatate și în conformitate cu prevederile Legii nr. 95/2006 privind rerforma în domeniul sănătății cu modificările și completările ulterioare, se formulează următoarele recomandări: respectarea programărilor și primirea pacienților cu afecțiuni acute la data prezentării la cabinet, în funcție de gravitatea afecțiunilor, precum și respectarea legislației în vigoare (ord MS 1338/2007, ord MS 1761/2021, ord MS 1226/2012). A transmis DSP Alba.




















