Corneliu Mureșan: Impozitarea progresivă, propusă de PSD, este soluția reală pentru reducerea deficitului bugetar.

Acest lucru este demonstrat cu cifre și analize serioase chiar de către Comisia Europeană, iar soluția ar proteja românii cu venituri mici și din clasa de mijloc.
Din păcate, liberalii, cei de la USR și noul premier Ilie Bolojan se încăpățânează să refuze această măsură, care se aplică în multe țări dezvoltate și vor să crească TVA-ul, o măsură care ar afecta direct pensionarii și românii cu venituri mici.
Într-o analiză a EUROMOD, organismul de specialitate al Comisiei Europene care realizează analize și simulări economice asupra modelelor fiscale aplicabile în statele membre ale Uniunii Europene, măsura social-democrată de impozitare progresivă ar aduce anual aproximativ 60 de miliarde în plus la buget. Această sumă reprezintă exact surplusul de care ar fi nevoie pentru echilibrarea deficitului bugetar.
Simularea este realizată pe trei trepte de impozitare: 6% pentru cele mai mici venituri, 12% pentru veniturile medii și 18% pentru veniturile peste medie.
În concluzie, Comisia Europeană ne spune prin analiza EUROMOD, cu cifre concrete, că o impozitare progresivă ar rezolva problema deficitului bugetar fără „apocalipsa tăierilor și austerității” declarată de actualul prim-ministru. În schimb, planul austerității promovat de PNL- USR ar crea presiune socială, ar închide afaceri și ar băga România în recesiune.
Partidul Social Democrat va continua să militeze pentru impozitarea progresivă, singura soluție reală pentru a distribui în mod echitabil sarcina fiscală și pentru a reduce decalajele sociale din România.
Corneliu Mureșan, președinte PSD Alba
0 0 Voturi
Article Rating
Aboneaza-te
Notificare
guest

0 Comments
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate
Raspunsuri in text
Vezi toate comentariile