Marți, 22 noiembrie 2022, în a doua săptămână a Postului Nașterii Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din vechea Cetate a Bălgradului. Începând cu ora 8.00, Chiriarhul nostru a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur la biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din parohia Platoul Romanilor.
Citește și: Vlad, un băiețel din Aiud, are nevoie de ajutorul tău pentru a spune „mamă” pentru prima oară
La momentele rânduite din cadrul slujbei, diaconul Andrei Zăvoian a fost hirotonit preot pe seama parohiei Vișinel, protopopiatul Luduș, iar tânărul Aurel Haja a fost hirotonit diacon. Au transmis reprezentanții Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Alba Iuliei




















