Amendă de 25.000 de lei pentru RER Vest-RETIM, la Alba Iulia, în urma unei sesizări mass-media

În urma sesizării în mass-media locală a unor probleme privind neridicarea la timp a deșeurilor menajere din mai multe zone ale municipiului Alba Iulia, inspectorii DSP Alba s-au deplasat luni, 21 noiembrie 2022 în teren, unde au constatat neîndeplinirea măsurilor, recomandărilor și termenelor stabilite la controalele precedente, luând măsura sancționării operatorului de salubritate S.C. RER VEST S.A. Oradea cu amendă contravențională în valoare de 25.000 de lei.

Concret, s-a constatat la fața locului neridicarea deșeurilor menajere din proximitatea Școlii Gimnaziale nr. 6 ”Ion Agârbiceanu”, de pe strada Vasile Goldiș și din zona blocurilor M din cartierul Cetate, de pe raza municipiului Alba Iulia. În aceste locații s-au găsit containere supraîncărcate iar deșeurile menajere împrăștiate pe sol. Astfel, inspectorii DSP Alba au stabilit că au fost încălcate măsurile impuse prin procesele verbale de constatare nr. 1508/23.12.2021 și nr. 1509/29.12.2021, respectiv Ordinul MS 119/2014 referitor la ridicarea deșeurilor menajere conform graficului sau ori de câte ori situația o impune.

5 1 Vot
Article Rating
Aboneaza-te
Notificare
guest

1 Comment
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate
Sanda
Sanda
21 noiembrie 2022 21:53

SANT SATE LA JUD ALBA CARE NAU VAZUT IN VIATA LOR ,,LUAREA GUNOAOELOR*!
DECI NU EXISTA MASINI DE RIDICAT GUNOIUL.
MULTUMITI PRIMARIEI SONA
SI PREFECTURA ALBA ,CARE NU ASFALTEAZA DRUMUL PTR A CIRCULA MASINA DE GUNOI.
CE CIVILIZATIE