Accident rutier în Alba Iulia: Un biciclist băut a fost acroșat pe o trecere de pietoni

La data de 15 noiembrie 2022, în jurul orei 18,10, la intersecția străzii Detunata cu strada Calea Moților din Alba Iulia, un bărbat de 44 de ani, din Alba Iulia, s-a angajat în traversarea străzii pe bicicletă, pe trecerea de pietoni, împrejurare în care a fost acroșat de un autoturism condus de un bărbat de 45 de ani, din Alba Iulia.

În urma accidentului, biciclistul a suferit leziuni corporale ușoare.

Ambii conducători ai vehiculelor au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,03 mg/l alcool pur în aerul expirat pentru conducătorul autoturismului și 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat pentru biciclist.

Conducătorul auto a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă. A transmis IPJ Alba.

FOTOGRAFIE cu caracter ilustrativ din arhiva abnews.ro

0 0 Voturi
Article Rating
Aboneaza-te
Notificare
guest

0 Comments
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate