55 de persoane au fost salvate de pe munte, în ultimele 24 de ore. Trei apeluri pentru Salvamont Alba

În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Național Salvamont s-au primit 53 de apeluri prin care se solicita intervenția de urgență a salvamontiștilor, astfel:

13 apeluri pentru Salvamont Municipiul Brașov, 8 apeluri pentru Salvamont Lupeni, 4 apeluri pentru Salvamont Sinaia, 4 apeluri pentru Salvamont Borșa, 4 apeluri pentru Salvamont Cluj, 3 apeluri pentru Salvamont Alba, 3 apeluri pentru Salvamont Gorj, 3 apeluri pentru Salvamont Suceava, 3 apeluri pentru Salvamont Harghita, 2 apeluri pentru Salvamont Neamț, 2 apeluri pentru Salvamont Județul Brașov, 2 apeluri pentru Salvamont Predeal, 2 apeluri pentru Salvamont Caraș Severin-Muntele Mic.

În cazul acestor intervenții au fost salvate 55 de persoane. Dintre acestea, 15 au fost transportate cu Ambulanțele SAJ, SMURD sau SALVAMONT la spital, iar restul au primit acordul să fie transportate cu mașinile aparținătorilor.

S-au primit și 32 de apeluri prin care se solicitau sfaturi și informații despre diferite trasee turistice din zona montană și despre domeniile schiabile.

Echipele Salvamont România vă îndeamnă la prudență și responsabilitate în derularea activităților montane și vă invită să le fiți alături în campania de reducere a numărului de accidente montane. Transmite Salvamont România-Dispeceratul Național Salvamont.

FOTO: arhiva abnews.ro

0 0 Voturi
Article Rating
Aboneaza-te
Notificare
guest

0 Comments
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate
Raspunsuri in text
Vezi toate comentariile